kura zelená Gallus varius  

(Shaw, 1798) 

Iné mená: 

kura džunľová, kura jávska, Creagrius varius

Poddruhy: 

nerozoznávajú sa

Areál výskytu:  

Jáva, Bali, Malé Sundy.

Biotop: 

Otvorenejší. Savany, trávnaté oblasti, okraje lesov, až kultúrne oblasti blízko pobrežia. Ale aj plantáže, bambusové a krovinaté húštiny a nížinné lesy.

Biológia: 

V blízkosti ľudí plachá, ale v odľahlých oblastiach krotkejšia. Obyčajne sa zdržiava jednotlivo alebo v menších skupinách. Potravu si hľadá skoro ráno a neskoro popoludní na otvorených miestach. Potrava ako kura červená. Navštevuje aj kultúrne polia. Cez deň sa zdržuje v hustom poraste. Predpokladá sa, že je monogamná. Hniezdi hlavne od júna do novembra. Do hniezda na zemi, vystlaného listami a suchou trávou, znáša sliepka 3 - 5 (údajne až 10) krémových vajec. Niekedy hniezdi na vyvýšených miestach.

Dĺžka: 

♂ okolo 70 cm, ♀ okolo 45 cm

Hmotnosť: 

 ♂ 0,7 - 1,4 kg ; ♀ 0,5 - 1 kg

Opis: 

Kohút: Najexotickejšie sfarbená zo všetkých kúr. Hrebeň nie je zúbkovaný. Má celistvý ružovofialový okraj s vnútornou svetlomodrou škvrnou v oblasti čela. Tvár je holá, červená. Mohutný lalok je len jeden. Začína pod zobákom červenou, na okraji je svetlomodrý s postupným prechodom cez fialovú. Pod červenou ušnicou je na ňom citrónovožltá úzka škvrna smerom nadol. Dúhovka oka je žltooranžová, zobák sivohnedý so svetlejšou špičkou a spodnou čeľusťou. Hlava, krčný záves a chrbát sú krásne kovovozelené s dúhovým leskom. Perie je okrúhlo ukončené a lemované. Chvost je čierny s intenzívnym kovovozeleným leskom. Utváraný podobne ako pri kure čiarkovanej. Krovky krídel sú oranžové s čiernou širokou kostrnkovou kresbou. Zvyšok krídla, prsia, brucho a lýtka sú čierne, nohy svetlo červené s ostrou ostrohou na beháku. Sliepka: Nie je vidieť ani hrebeň ani laloky. Zobák je sivohnedý, dúhovka oka žltooranžová. Tvár, brada, líca sú krémovobiele. Čelo, záhlavie, krk, prsia, brucho hnedé. Horná časť tela je hnedo lemovaná s rovnako hnedou kostrnkovou kresbou a ľahkým zeleným leskom. Chvost a krídla sú čierne, lakťové letky prekreslené úzkymi hnedými pásmi. Nohy sú svetlo šedočervené. Mláďa: Podobné sliepke. Kohútikom sa skoro vyvíja perie závesov.

Pohlavná dospelosť a vyfarbenie:  

1. rok, ale vyvíja sa do 2. roka

Rodičovstvo:  

predpokladaná monogamia

Znáška: 

5 – 10 vajec 

Inkubačná doba: 

21 dní

Krmivo: 

ako pre hydinu  

Chov: 

Najcitlivejšia z divých kúr, vyžaduje kúrenie v zime. Plachá, pre pohodlie je dobré vysadiť voliéru. Sliepky používajú na hniezdenie aj búdky umiestnené vyššie nad zemou. Kuriatka sa ťažko učia žrať. Odporúča sa použiť učiteľa (pridať k nim rovnako staré kura – alebo viac kuriatok– takého druhu, ktoré žerú s chuťou a samostatne, aby stimulovali ostatné horšie žerúce kuriatka) alebo v prvých dňoch kŕmiť živou, hýbajúcou sa, potravou. Krížence sliepok s kurou divou majú viditeľný hrebeň. Je to najkrajšia z kúr. Najviac pripomína bažanty. Dobrá výzva pre chovateľov!

Odporúčaná veľkosť voliéry:  

Môže byť malá.

Stav v zajatí:  

Vzácna, vo svojej domovine sa chová krížená s domácou hydinou.

Stav v prírode:  

Miestami je bežná po celom jej areáli výskytu a niekde sa vyskytuje aj v blízkosti husto osídlených oblastí. Nepovažuje sa za ohrozenú, ale keďže je obľúbená aj u miestnych ľudí v krajine pôvodu a často sa vystavuje pre okrasu alebo sa kríži s domácou hydinou na spevácke súťaže, nepriaznivo to pôsobí na divé populácie. (LC)


Všetky druhy rodu Gallus:

  1. kura červená Gallus gallus (Linnaeus, 1758) LC
  2. kura čiarkovaná Gallus sonnerati Temminck, 1813 LC
  3. kura srílanská Gallus lafayetii Lesson, 1831 LC
  4. kura zelená Gallus varius (Shaw, 1798) LC


© Deno 2005 - 2013